Měřič polétavého prachu s PMS 7003 verze 2.0

Měřič polétavého prachu
Měřič polétavého prachu s PMS 7003 verze 2.0

V tomto případě udělám výjimku a zveřejním na svém webu návod pro měřič polétavého prachu – tedy čistoty ovzduší, za kterým stojí kolegium autorů. Já jsem jen zasel pomyslné semínko svým původním velmi jednoduchým řešením na odečet hodnot ze senzoru PMS 7003. Bohužel z časových důvodů, ale hlavně nedostatečné erudovanosti na poli programování Arduina 🙂 jsem výsledek přenechal odborníkům.

Zde je odkaz na můj původní návod „hloupého“ měřiče, který jen odečítal a zobrazoval hodnoty ze senzoru v reálném čase.

O co jde?

Měřič polétavého prachu je Opens Source projekt pro nekomerční použití, pomocí kterého by si každý, řekněme kutil, či nadšenec měl být schopen sestavit přístroj za pár dolarů, který bude umět změřit míru znečištění ovzduší na základě měření prachových částic různých velikostí. Vyspělejší verze 2.0 pracuje i s datalogerem na SD kartu, teploměrem a vlhkoměrem. Pokud vám není lhostejno co dýcháte, obzvláště na vesnici, kdy soused přiloží kde čím a chcete své stížnosti, či připomínky podložit reálným měřením, nebo jen z akademických důvodů si chcete udělat obrázek o tom co dýcháte a jaký to má vliv na váš zdravotní stav, zde je návod pro vás.

Verze
  • PMS 7003 – 2.0 (21.12.2020) nyní je hotová první verze „chytřejšího“ snímače. Určitě bude nutno odladit nějaké nedostatky. Dojde-li ke změnám, budou zveřejněny zde.
Program

Zde přikládám program pro Arduino MEGA, jehož autorem je Milan Mačuga. Pro pohodlnou komunikaci s čidlem, SD kartou a teploměrem se muselo přejít na Arduino MEGA, neboť UNO má již pro tyto účely malou paměť. Kod je velmi krásně okomentován, není asi třeba k tomu moc dodávat

Hardware

K vylepšené verzi projektu je použito pár běžných komponent a celek je zasazen do krabičky na míru navržené a vyrobené pomocí 3D tisku. Použitý RTC modul nabíjí baterii, proto je nutno použít nabíjecí knoflíkovou baterii LIR2032

Tištěná krabička

Pro celý aparát byla navržena 3D tištěná krabička, rovněž panem Milanem Mačugou

>>STL soubory pro tisk krabičky ke stažení zde<<

Sestavení

Schéma zapojení zatím není k dispozici, ale drtivá většina periferie je připojena přes I2C sběrnici, případně SPI, propojení je zakresleno ve fotografiích, případně okomentováno ve zdrojovém kódu. Nic složitého.

Závěr

Projekt je stále ve vývoji, možná se dočká i nějaké aplikace pro vyhodnocování naměřených dat atd. V současné chvíli se pracuje na kalibraci zařízení (porovnáním s měřičem ČHMI) ovšem jaksi bez certifikace, která stojí skoro jako celá výplata. Pro tyto free účely tedy v naprosto šílených finančních relacích.

V případě zájmu, či podrobnější informace k tomuto projektu  nás neváhejte kontaktovat pavel.kopp(zavináč)seznam.cz

Autoři:
  • Milan Mačuga
  • Pavel Kopp
  • Jan Kondziolka

 

 

Total Page Visits: 306 - Today Page Visits: 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code